Sıkça Sorulan Sorular

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Normal şartlarda bademcikler vücut savunmasında görev alır, yani vücut için faydalıdırlar. Ancak sık iltihaplnma ve aşırı büyümesi durumunda çocuklarda sıkıntı yaratabilir. Bademcik iltihabı sonrası böbrek ya da kalp tutulumu olabilir. Aşırı büyüdüğünde nefes almayı zorlaştır, uyku kalitesini bozar ve gelişim geriliğine neden olabilir. Böyle durumlarda bademciklerin alınmasında fayda vardır. 3 yaşın altındaki çocuklarda, tıbbi açıdan çok gerekli olmadıkça bademciklerin alınmaması gerekir. Ancak tıbbi açıdan yukarıda anlatılan sorunlar mevcutsa, her yaşta bademcikler alınabilir.

Burun karıştırma, kuvvetli sümkürme, güneş altında aşırı kalma, ağır kaldırma, kuvvetli  öksürük ve ateş gibi nedenlerden kaynaklanan basit burun kanamalarının çoğu kolay bir şekilde durdurulabilir. Böyle bir durumda kanamayı durdurmak için, oturur ve öne doğru hafif eğilmiş bir pozisyonda iken,  burun kanatlarını işaret ve baş parmak ile sıkıca tutup üç beş dakika bekleme yeterli olur.

Konka adı verilen burun etlerini ve burundaki damarlarını büzerek küçülten, sinüs kanallarının açılmasını sağlayan burun damlaları,  erişkinlerde bir ayda içinde bir haftadan daha fazla süre  kullanılmamalıdır. Çocuklarda ise bu süre daha kısadır ve mutlaka damlanın çocuklar için üretilmiş olanları kullanılmalıdır. Butür burun damlalarının uzun süre kullanılması, burun etlerin daha da büyümesine neden olur. Bu duruma tıpta “rinitis medika mentoza” adı verilir. Alerjik rinit tedavisinde kullanılan kortizonlu yeni nesil burun damlaları doktor tavsiyesiyle olmak kaydıyla güvenle kullanılabilir.

Konka adı verilen yapılar, burun bölmesinin her iki yan tarafında yukarıdan aşağıya doğru sıralanmış dokulardır. Burun eti olarak da bilinir. Bu yapıların alerji, enfeksiyon ya da hormonal nedenlerden dolayı büyümesine konka hipertrofisi denir. Burundan alınan havanın ısıtılması ve nemlendirilmesi gibi önemli görevleri bulunan konkalar, büyüdükleri zaman burun tıkanıklığına neden olurlar.

Kulak yıkama işlemi kurak kirinin temizlenmesi için uygulanır. Kulak kiri ya da serumen, aslında kulağın kendi salgıladığı maddelerden oluşur. Balmumu kıvamında ve koruyucu bir özelliği olan serumen, normalde kulak kanalından dışa doğru sürüklenerek atılır.  Bazen bu atım mekanizması bozulabilir ya da yavaşlaya bilir.  Bu durumda serumen kulakta birikir. Bu birikme sonucu kulakta tıkanıklık oluşur. Bunun tedavisinin tek yolu kulağı temizlemektir. Kulak temizliği artık günümüzde, eskiden olduğu sıvı solüsyonlar ile yapılmamaktadır. Bazı damlalar ile kulak kiri yumuşatıldıktan sonra vakum ile dışarı çekilmektedir. Kulak yıkatmanın alışkanlık yaptığı yönündeki inanış doğru değildir. Hastanın kulak zarında bir delik varsa, hastanın daha önce geçirdiği ameliyat nedeniyle kulak zarı yok ise, kulak yıkamak sakıncalı olabilir. Böyle durumlarda doktor kulağı yıkamak yerine, başka yöntemlerle temizler.

Sese bağlı gelişen işitme hasarı (akustik travma) iki şekilde olur: Bunlar ani yüksek patlamalar ve uzun süre yüksek volümlü sese maruz kalmaktır. Yani uzun süre yüksek sesle müzik dinlemek, ani  yüksek patlamalar kadar kulağa zararlıdır. Kulaklıkla uzun süre yüksek volümde ses dinlemek, iç kulakta hasara neden olarak işitme kaybı ve kulak çınlamasına neden olabilir. Bu yüzden uzun süre kulaklıkla yüksek volümde müzik dinlememek gerekir.